Știu că twitter-ul nu e un subiect atât de hot pentru toată lumea, dar acum au făcut o schimbare destul de interesantă care va afecta câțiva utilizatori și probabil cel mai mult pe cei de abia acuma se lansează.
Ray, un moșulet care scrie chestii utile despre twitter și pe care îl recomand dacă sunteți la începuturile utilizării, a postat alaltăieri un articol despre noua mutare twitter.
Schimbarea de care vorbesc e că de acum va fi un limitare la rația de following – followers. Nu vei mai putea avea o cifră impresionantă la following și să ai foarte puțin followersi 🙂
De ce e importantă? Afectează foarte mult companiile care se bazează pe reach-ul din following. E o tactică ieftină cu care poți să ajungi ca și brand la o persoană, permisiv.
Pe lângă asta, va afecta și utilizatorii noi sau spammerii care vor fi blocați la un număr limitat de oameni.
Dacă vă interesează mai multe, puteți găsi în același articol și tool-uri de management de followeri.
Bonus, un exemplu de AȘA NU pentru companii pe twitter
Reguli noi pe twitter http://t.co/uxwpgQkD
Sunt unii care au mii de followeri si ei doar cativa. Ce tristi…
Pai aia e ok, nu e OK sa urmaresti 3000 de oameni si pe tine doar 3. Aia e o problema 🙂